شاگرد خامنه ای مستقیماً با نامزدهای میانه رو در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری در ایران است


دبی (رویترز) — یکی از افراد میانه رو و تحت الحمایه رهبر عالی ایران در شمارش آرا در انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری که با بی علاقگی رای دهندگان به دلیل مشکلات اقتصادی و محدودیت های اجتماعی مشخص شد، رهبری می کند.

از رای روز جمعه تاکنون بیش از 14 میلیون رای شمارش شده است که تنها کاندیدای میانه رو مسعود پزشکیان بیش از 5.9 میلیون رای و رقیب سرسخت او سعید جلیلی، مذاکره کننده سابق هسته ای بیش از 5.5 میلیون رای کسب کرده است. نتایج اولیه وزارت خانه نشان می دهد. امور داخلی

برخی از خودی ها گفتند که مشارکت حدود 40 درصد، کمتر از حد انتظار روحانیون ایران بوده است، در حالی که شاهدان به رویترز گفتند که مراکز رای گیری در تهران و برخی شهرها بیش از حد شلوغ نیستند.

خبرگزاری تسنیم ایران اعلام کرد که پس از کشته شدن ابراهیم رئیسی در سانحه هلیکوپتر در ماه گذشته، دور دوم انتخابات برای انتخاب رئیس جمهور آینده “بسیار محتمل” است.

اگر هیچ یک از نامزدها حداقل 50 درصد به علاوه یک رای از کل آرای ریخته شده، از جمله آرای سفید را دریافت نکند، دور دوم بین دو نامزد برتر در اولین جمعه پس از اعلام نتایج برگزار می شود.

این انتخابات همزمان با تشدید تنش‌های منطقه‌ای بر سر جنگ بین اسرائیل و متحدان ایران، حماس در غزه و حزب‌الله لبنان، و همچنین افزایش فشار غرب بر ایران به دلیل برنامه هسته‌ای سریع‌الرشد این کشور است.

در حالی که بعید است که انتخابات تغییرات عمده ای در سیاست جمهوری اسلامی ایجاد کند، نتیجه آن می تواند بر جانشینی آیت الله علی خامنه ای، رهبر 85 ساله ایران، که از سال 1989 در قدرت بوده، تأثیر بگذارد.

روحانیون برای جبران بحران مشروعیت ناشی از نارضایتی عمومی از مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های آزادی سیاسی و اجتماعی، به دنبال دستیابی به مشارکت بالایی بودند.

انتظار نمی رود رئیس جمهور بعدی هیچ گونه تغییر سیاست عمده ای در مورد برنامه هسته ای ایران یا حمایت از شبه نظامیان در خاورمیانه انجام دهد، زیرا خامنه ای تمام امور مهم کشور را مدیریت می کند.

با این حال رئیس جمهور دولت را به صورت روزمره اداره می کند و می تواند بر لحن سیاست خارجی و داخلی ایران تأثیر بگذارد.

دیدگاه های پزشکیان با دیدگاه های جلیلی که طرفدار تنش زدایی با غرب، اصلاحات اقتصادی، آزادسازی اجتماعی و کثرت گرایی سیاسی است، متفاوت است.

به گفته تحلیلگران، پیروزی جلیلی که یک غرب ستیز سرسخت است، نشان دهنده احتمال چرخش خصمانه بیشتر در سیاست خارجی و داخلی جمهوری اسلامی خواهد بود.

این انتخابات رقابتی بین یک گروه شدیدا کنترل شده متشکل از سه نامزد تندرو و یک میانه رو سطح پایین وفادار به رهبر بود. هیئت بررسی دقیق تنها شش نفر از 80 نامزد اصلی را تأیید کرد و دو نامزد سرسخت متعاقباً کنار رفتند.

تسنیم گفت: بر اساس اطلاعات تایید نشده، انتخابات به احتمال زیاد به دور دوم نزدیک می شود… جلیلی و پزشکیان در دور دوم انتخابات با هم مبارزه خواهند کرد.

منتقدان نهاد روحانیت می گویند حضور کم مردم در سال های اخیر نشان دهنده تضعیف مشروعیت نظام است. در انتخابات ریاست جمهوری 2021، مشارکت 48 درصد و در انتخابات پارلمانی در ماه مارس، کم سابقه – 41 درصد از مردم رای دادند.

همه نامزدها متعهد شده اند که اقتصاد ضعیفی را احیا کنند که گرفتار سوء مدیریت، فساد دولتی و تحریم هایی است که از سال 2018 پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای تهران دوباره اعمال شده است.

فرزان 45 ساله می گوید: «به نظر من جلیلی تنها نامزدی است که بحث عدالت، مبارزه با فساد و ارزش دادن به فقرا را مطرح کرده است… مهمتر از همه، او سیاست خارجی ایران را به توافق هسته ای ربط نمی دهد. هنرمند قدیمی شهر کرج.

پزشکیان، وفادار به حکومت تئوکراتیک ایران، توسط یک جناح اصلاح طلب حمایت می شود که در سال های اخیر در ایران تا حد زیادی طرد شده است.

پزشکیان پس از رای گیری گفت: ما به قانون حجاب احترام خواهیم گذاشت، اما هرگز نباید رفتار آزاردهنده و غیرانسانی نسبت به زنان صورت گیرد.

اشاره او به مرگ مهسا امینی، یک زن جوان کرد در سال 2022 بود که در بازداشت پلیس اخلاقی به اتهام نقض قوانین پوشش اجباری اسلامی بود.

ناآرامی های ناشی از مرگ امینی به بزرگترین تظاهرات مخالفت با رهبران روحانی ایران در سال های اخیر تبدیل شده است.

پزشکیان تلاش کرد تا شور و شوق رای دهندگان اصلاح طلب را که در چهار سال گذشته عمدتاً از پای صندوق های رای دور مانده اند، احیا کند، زیرا جمعیت عمدتاً جوان به دلیل محدودیت های سیاسی و اجتماعی عصبانی شده اند. او همچنین ممکن است از شکست رقبای خود در تثبیت آرای تندرو سود ببرد.

هشتگ #ElectionCircus طی چند هفته گذشته به طور گسترده توسط ایرانیان در X مورد استفاده قرار گرفته است و برخی از فعالان داخلی و خارجی خواستار تحریم شدند و گفتند که مشارکت بالای مردم تنها به مشروعیت بخشیدن به جمهوری اسلامی کمک می کند.دیدگاهتان را بنویسید