نامه نیکی آسیا از سردبیر: هزینه آب و هوای آینده هوش مصنوعی


سلام از توکیو اگر کسی به شما بگوید که هوش مصنوعی ردپای کربن زیادی از خود به جای می گذارد و تأثیر زیادی بر تغییرات آب و هوا دارد، چه تصاویری در ذهن شما ظاهر می شود؟ تخیل شما می تواند به قلمرو علمی تخیلی و دنیایی پرسه بزند که در آن ربات های هوش مصنوعی آنقدر شبیه انسان شده اند که درست مانند ما نفس می کشند و دی اکسید کربن را به اتمسفر بازدم می کنند.

اما ما در مورد آینده علمی تخیلی دور صحبت نمی کنیم – هوش مصنوعی در حال حاضر آسیب قابل توجهی به محیط زیست وارد می کند. داستان بزرگ این هفته به هزینه های زیست محیطی رونق فعلی هوش مصنوعی مولد می پردازد. برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی به انرژی زیادی نیاز دارند: ایجاد تنها یک تصویر هوش مصنوعی می‌تواند به اندازه ۵۲۲ شارژ گوشی هوشمند انرژی مصرف کند، و ایجاد ۱۰۰۰ تصویر می‌تواند به اندازه رانندگی ۴.۱ مایلی در یک خودروی معمولی بنزینی CO2 منتشر کند.

به ویژه مراکز داده انرژی بر، لازم برای آموزش و اجرای هوش مصنوعی. غول های فناوری مانند آمازون در حال ساخت این امکانات در سراسر جهان هستند و مبالغ هنگفتی از سرمایه گذاری را جذب می کنند. این مراکز مقادیر زیادی برق و آب مصرف می کنند و نیاز روزافزونی برای یافتن راه هایی برای تامین انرژی آنها با منابع انرژی تجدیدپذیر برای کاهش اثرات زیست محیطی وجود دارد.

وقتی صحبت از کسب و کارهای انرژی بر می شود، فروشگاه های رفاه ژاپنی که معمولاً 24 ساعت شبانه روز و 365 روز در سال کار می کنند، مدت هاست که هدف اصلی انتقادها بوده است. زمانی که خبرنگار بودم، بعد از کار از نیمه شب، اغلب به مغازه ای با نور روشن نزدیک خانه کشیده می شدم. به یاد دارم که یک بار شنیدم که نورپردازی روشن در فروشگاه ها تا حدی مانع از جرم و جنایت است.

به اندازه ژاپن کانبینی کسب و کار رشد کرده است، اکنون با چالش های زیادی مواجه است و کاهش تاثیر این صنعت بر محیط زیست تنها یکی از آنهاست. در مواجهه با کمبود نیروی کار و کاهش بازار داخلی (با وجود محبوبیت فزاینده konbini در میان تعداد زیادی از گردشگران خارجی که به ژاپن هجوم می‌آورند)، اپراتورها مجبور هستند به دنبال یک استراتژی رشد جدید باشند. Business Spotlight این هفته به بررسی این تلاش ها می پردازد و توضیح می دهد که چگونه فروشگاه های رفاه ژاپنی در حال تسریع گسترش خود به بازارهای خارج از کشور هستند.

فروشگاه های رفاه خانگی در حال حاضر به سرعت در چین در حال گسترش هستند و رقابت رقبای ژاپنی آنها شدید است. آسیا اینسایت، با این حال، تهاجم به سبک چینی را از زاویه دیگری می بیند. گسترش روزافزون نظامی این کشور با بسیاری از همسایگان خود دشمنی می کند. داستان بر روی حوادث مربوط به ژاپن، تایوان و فیلیپین تمرکز می‌کند تا تحلیل کند که این “تهدید دریایی سه جانبه” به چه معناست و چرا چین تا این حد بر این مناطق متمرکز شده است.

در نهایت می خواهم در مورد بازار هنر معاصر صحبت کنم. اگر تا به حال اثری از یک هنرمند جوان آسیایی خریده اید، ممکن است بخواهید داستان Datawatch را در مجله این هفته بخوانید. او داده‌های بازار را تجزیه و تحلیل می‌کند که نشان می‌دهد بازار جهانی هنر معاصر با چه سرعتی در حال رشد است که توسط موجی از هنرمندان جوان با استعداد از منطقه هدایت می‌شود. در یکی از نمونه‌های برجسته این روند، تاریخ به نقاشی یک هنرمند چینی اشاره می‌کند که در سال 1996 به قیمت 14 میلیون ین (89000 دلار) خریداری شد و اکنون حدود 1.1 میلیارد ین ارزش دارد.

آخر هفته فوق العاده ای را برای شما آرزو می کنیم!

شین ناکایاما

سردبیر Nikkei Asia

برای خبرنامه هفتگی انتخاب سردبیر اینجا ثبت نام کنید.

من را در X (توئیتر سابق) دنبال کنید @ShinNakayama_NA

PS

نیکی آسیا و فایننشال تایمز سه شنبه آینده میزبان یک وبینار در مورد روابط ژئوپلیتیک آمریکا و چین هستند. خبرنگاران از دو نشریه و یک کارشناس مهمان از انجمن آسیا به سوالات شما پاسخ خواهند داد. لطفا ثبت نام کنید.دیدگاهتان را بنویسید