راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا به موفقیت چشمگیری دست یافت


بروکسل/برلین/پاریس (FT) – احزاب راست افراطی در انتخابات اتحادیه اروپا به دستاوردهای قابل توجهی دست یافتند، عملکرد خوبی در آلمان داشتند و به راحتی آراء را در فرانسه به دست آوردند که باعث شد امانوئل ماکرون برای برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام اقدام کند.

پیش‌بینی اولیه پارلمان اروپا حاکی از آن بود که انتظار می‌رود گروه‌های راست افراطی و راست افراطی تقریباً یک چهارم کرسی‌ها را در نشست بعدی پارلمان به خود اختصاص دهند، در حالی که در سال 2019 یک پنجم کرسی‌ها افزایش یافته بود.

رئیس‌جمهور فرانسه روز یکشنبه با فراخوانی انتخابات زودهنگام برای مجلس ملی متحدانش را شوکه کرد، پس از آن که نظرسنجی‌های خروج از این کشور ۳۳ درصد آرا را به مجلس ملی فرانسه (RN) داد که بیش از دو برابر سهم ائتلاف میانه‌روی مکرون است.

مکرون در یک سخنرانی از کاخ الیزه گفت: «تصمیم گرفتم که انتخاب را به شما برگردانم.

انتظار می رود این موفقیت ها نه تنها ضربه شدیدی به جایگاه داخلی رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان اولاف شولز وارد کند، بلکه به سوق دادن پارلمان اروپا به سمت موضع ضد مهاجرت و ضد سبز کمک کند.

بر اساس نظرسنجی های خروجی، حزب راست میانه خلق اروپا می تواند 189 کرسی به دست آورد و سوسیالیست ها و دموکرات ها با 135 کرسی در رده دوم قرار گیرند، در حالی که گروه لیبرال Renew با 80 کرسی در رده سوم قرار دارد. برآوردها نشان می دهد که سبزها بزرگترین بازنده خواهند بود و از رتبه 71 در سال 2019 به 52 سقوط کردند.

حزب RN فرانسه به رهبری مارین لوپن، طبق نظرسنجی‌های خروجی روز یکشنبه، در سرزنش ائتلاف میانه‌روی ماکرون، که حدود 15 درصد آرا را به دست آورد، انتظار می‌رفت با حدود یک سوم آرا در این کشور رتبه اول را کسب کند.

“این نتیجه قابل توجه است. جوردن باردلا، رئیس فهرست انتخاباتی RN، گفت: هموطنان ما تمایل خود را برای تغییر و راهی به جلو ابراز کرده اند.

در آلمان، هر سه حزب در ائتلاف شولتز توسط حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) که پس از اپوزیسیون محافظه کار CDU-CSU در رده دوم قرار گرفت، پیشی گرفت. نظرسنجی‌های خروج نشان می‌دهد که احزاب فرامحافظه‌کار و ملی‌گرا نیز در اتریش، قبرس، یونان و هلند برنده شدند یا به دستاوردهای قابل توجهی دست یافتند.

AfD رسوایی های اخیر را به چالش کشید و 16.4 درصد آرا را به دست آورد که یکی از بهترین نتایج در یک انتخابات سراسری است، اگرچه کمتر از 22 درصدی که نظرسنجی ها در ژانویه نشان دادند.

یکی از رهبران حزب، تینا خروپالا، گفت: «این یک نتیجه فوق العاده است… یک نتیجه رکورد. رای دهندگان ما به ما وفادار ماندند و ما حزب صدراعظم، سبزها و لیبرال ها را شکست دادیم.»

این موفقیت با وجود انبوهی از عناوین منفی به دست آمد که بسیاری از آنها مربوط به نامزد اصلی انتخابات، ماکسیمیلیان کراچ بود. یکی از کارمندان او به ظن جاسوسی برای چین دستگیر شد و با کم اهمیت جلوه دادن جنایات اس اس در دوران نازی ها باعث خشم شد. در عین حال، شماره 2 لیست AfD به دلیل فساد تحت بررسی است.

نتیجه یک فاجعه برای سه حزب در ائتلاف شکننده شولز – سوسیال دموکرات ها (SPD)، سبزها و FDP لیبرال بود. سبزها شاهد کاهش بیش از 8 درصدی سهم خود از آرا بودند، در حالی که SPD تنها 14 درصد به دست آورد – بدترین نتیجه در تاریخ آرای سراسری.

حزب راست میانه مخالف CDU-CSU با 29 کرسی، SPD – 14، سبزها – 12 و FDP – 5 کرسی در انتخابات پیروز شدند.

در ایتالیا، نظرسنجی‌های خروج، حزب راست افراطی اخوان ایتالیا به رهبری جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا را با 26 تا 31 درصد آرا در رتبه اول قرار داد. نتایج، موقعیت او را در ائتلاف سه جانبه تثبیت خواهد کرد و نقش او را در مذاکرات با دیگر رهبران اروپایی تقویت خواهد کرد.

سایمون هیکس، استاد سیاست در موسسه دانشگاه اروپایی در فلورانس، با اشاره به برنامه بلندپروازانه برای رسیدن به آلایندگی صفر تا سال 2050، گفت: «با قرارداد سبز اروپا خداحافظی کنید».

او گفت که حزب راست میانه اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، EPP حتی قدرتمندتر شده است، زیرا می تواند با احزاب چپ و راست همکاری کند.

اما افزایش به قیمت احزاب لیبرال و سبز، تلاش فون در لاین را برای دومین دوره ریاست اجرایی اتحادیه اروپا پیچیده خواهد کرد.

در هلند، حزب راست افراطی آزادی گیرت ویلدرز (PVV) هفت کرسی را به دست آورد، نسبت به آخرین بار، هرچند هنوز کمی کمتر از ائتلاف کارگر-سبز.

بر اساس این داده ها، EPP در آلمان، اسپانیا، لهستان، یونان و برخی کشورهای دیگر به ارقام بالایی دست یافته است.

اکثریت در مرکز برای یک اروپای قوی باقی می مانند. فون در لاین پس از نتایج اولیه گفت: این مرکز در حال برگزاری است. او افزود: «همه ما به ثبات علاقه مندیم» و از دیگر احزاب میانه رو درخواست کرد که از او برای دومین بار به عنوان رئیس کمیسیون حمایت کنند.

فون در لاین برای حمایت از او به اکثریت پارلمان 720 کرسی نیاز دارد. نتایج نهایی اوایل دوشنبه انتظار می رود.دیدگاهتان را بنویسید