نامه نیکی آسیا از سردبیر: مودی خودش را نگه می دارد


سلام از توکیو یکی از نکات برجسته این سال انتخابات – رای گیری ماراتن هند – این هفته با یک نتیجه شگفت انگیز به پایان رسید. برخلاف پیش‌بینی‌های گسترده درباره پیروزی قاطع، حزب حاکم بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر، تعداد قابل توجهی از کرسی‌های خود را از دست داد و از اکثریت مطلق در پارلمان کوتاه آمد.

در ژاپن، زمانی که نتایج انتخابات اعلام می‌شود، این جمله معروف مربی حرفه‌ای بیسبال اغلب شنیده می‌شود: «ممکن است در پیروزی رمز و راز باشد، اما در شکست نه». در اصل، این بدان معناست که شما می توانید از باختن بیشتر از بردن یاد بگیرید. در مورد هند، آخرین نتایج انتخابات بیشتر از دو رای قبلی که مودی با قاطعیت به دست آورد، می گوید و ما را به فکر فرو می برد که این بار چه بلایی سر حزبش آمده است.

در حالی که ما این نتایج شگفت‌انگیز انتخابات میان‌دوره‌ای را به‌طور گسترده پوشش داده‌ایم، داستان بزرگ این هفته رویکردی کمی متفاوت دارد و استراتژی مبارزات انتخاباتی مودی را تحلیل می‌کند، که دستاوردهای دیپلماتیک هند در دوران تصدی او را تبلیغ می‌کند، که بدون شک موقعیت این کشور را به عنوان یک رهبر جهانی تقویت خواهد کرد. جنوب. با این حال، همانطور که نتایج انتخابات نشان داد، به نظر می رسد که آن مبارزات انتخاباتی به همه رای دهندگان نرسیده است.

دیپلماسی گسترش سیاست داخلی است، زیرا سیاست خارجی اغلب بر اساس موقعیت ها و نظرات درون یک کشور شکل می گیرد. به نظر می رسد که سیاست خارجی قوی مودی، که اغلب از اصل دیرینه عدم تعهد هند فراتر رفته است، با قدرت داخلی ثابت حمایت شده است. اما با این احتمال که او مجبور باشد برای حفظ اکثریت پارلمانی بیشتر به احزاب کوچکتر منطقه ای تکیه کند، مشخص نیست دوره سوم او از نظر داخلی و دیپلماتیک چگونه خواهد بود.

پشتوانه موفقیت دیپلماتیک مودی تشدید تنش ها بین چین و غرب است که حضور هند به عنوان یک شریک جایگزین را تقویت کرده است. این هفته، آسیا اینسایت نگاهی دقیق به آخرین نبرد بین پکن و غرب، این بار بر سر تجارت دارد: ظرفیت تولید مازاد چین منجر به صادرات گسترده محصولاتی مانند خودروهای برقی و باتری به بازارهای غربی شده است.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی از فرصت‌های مختلف برای شکایت از ظرفیت مازاد چین و افزایش تعرفه‌ها استفاده می‌کنند تا جلوی جریان محصولات ارزان قیمت چینی را بگیرند. اما شاید باید این سوال اساسی‌تر را در نظر بگیریم که آیا غرب به سادگی توانایی خود را برای رقابت با تولید خودروهای برقی و سایر محصولات با فناوری چین از دست می‌دهد.

نشریه تجاری این هفته نیز قدرت بخش تولید چین را تایید می کند و بر تشدید رقابت بین ارائه دهندگان فناوری در آسیای جنوب شرقی تاکید می کند. این منطقه به مقصد جدیدی برای شرکت های تایوانی و کره جنوبی تبدیل شده است که به دنبال ایجاد زنجیره های تامین جایگزین در خارج از چین هستند. با این حال، تامین کنندگان چینی نیز به سرعت در حال گسترش حضور خود هستند و نبرد را برای بازار رقابتی تشدید می کنند.

در نهایت یک موضوع جالب. سگ یا گربه، این سوال است. … در بسیاری از کشورها، اینکه آیا شما عاشق سگ هستید یا گربه، اغلب موضوع بحث داغ است. با این حال، در ژاپن بیشتر و بیشتر در مورد ترجیح دوستداران گربه می شنوم. ستون برگ های چای این هفته در مجله توضیح می دهد که چرا تعداد زیادی از کتاب های گربه در ژاپن میلیون ها فروخته می شود.

آخر هفته فوق العاده ای را برای شما آرزو می کنیم!

شین ناکایاما

سردبیر Nikkei Asia

برای خبرنامه هفتگی انتخاب سردبیر اینجا ثبت نام کنید.

من را در X (تویتر سابق) دنبال کنید @ShinNakayama_NAدیدگاهتان را بنویسید