رای دهندگان فرانسوی چپ را شکست دادند، آنها به لوپن ضربه زدند


پاریس (رویترز) – پس از انتخابات روز یکشنبه که به پارلمان معلق منجر شد، فرانسه با یک بن بست سیاسی بالقوه مواجه شد که به طور غیرمنتظره ای ائتلاف با گرایش چپ را در رتبه اول قرار داد اما هیچ گروهی اکثریت را به دست نیاورد.

رای دهندگان شکست بزرگی برای حزب ملی گرای مارین لوپن و اروپا شکاک وارد کردند که نظرسنجی ها پیش بینی می کردند که در دور دوم رای گیری پیروز شود، اما طبق پیش بینی های نظرسنجی ها در رده سوم قرار گرفت.

نتایج همچنین ضربه‌ای به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور میانه‌رو بود، که پس از شکست در انتخابات پارلمان اروپا در ماه گذشته، از حزب ملی‌ان‌ان برای شفاف‌سازی فضای سیاسی انتخابات زودهنگام خواست.

او در نهایت با یک پارلمان بسیار پراکنده به پایان رسید، که باید نقش فرانسه را در اتحادیه اروپا و سایر نقاط خارج از کشور تضعیف کند و انجام یک دستور کار داخلی را برای کسی دشوارتر کند.

انتخابات پارلمان را به سه گروه بزرگ – چپ، میانه‌رو و راست افراطی – با پلتفرم‌های بسیار متفاوت و بدون سنت همکاری با یکدیگر تقسیم می‌کند.

چه اتفاقی خواهد افتاد، مشخص نیست.

ائتلاف چپ‌گرای «جبهه خلق جدید» (NFP) که می‌خواهد قیمت کالاهای ضروری مانند سوخت و غذا را محدود کند، حداقل دستمزد را به ۱۶۰۰ یورو (۱۷۳۲ دلار) در ماه افزایش دهد، دستمزد کارکنان بخش دولتی را افزایش دهد و مالیاتی بر آن وضع کند. ثروت، بلافاصله اعلام کرد که می خواهد حکومت کند.

ژان لوک ملانشون، رهبر چپ تندرو گفت: «به اراده مردم باید به شدت احترام گذاشته شود… رئیس جمهور باید از جبهه خلق جدید دعوت کند تا حکومت کند».

RN تحت رهبری لوپن برای از بین بردن شهرت تاریخی خود در نژادپرستی و یهودستیزی کار کرده است، اما بسیاری در جامعه فرانسه هنوز نسبت به موقعیت او در صدر فرانسه و افزایش محبوبیت او نگران هستند.

همزمان با اعلام پیش‌بینی‌های انتخابات، در یک گردهمایی چپ‌ها در پاریس، آغوش‌ها، فریادهای شادی و اشک‌های تسکین‌آمیز شنیده شد.

میدان جمهوری در مرکز پاریس مملو از جمعیت و فضای مهمانی است، با حامیان چپ در حال نواختن طبل، روشن کردن آتش بازی و شعار «ما پیروز شدیم! ما بردیم!”

“من احساس آرامش کردم. حفصه خاچاد 34 ساله گفت: به عنوان یک فرانسوی-مراکشی، پزشک، فعال محیط زیست، آنچه که راست افراطی به عنوان یک دولت پیشنهاد کرد، دیوانگی بود.

ائتلاف دست و پا چلفتی چپ، که چپ های تندرو، سبزها و سوسیالیست ها با عجله قبل از رای گیری گرد هم آمدند، با اکثریت مطلق 289 کرسی در مجلس 577 کرسی فاصله زیادی داشت.

نتایج رسمی در حال آمدن بود و احتمالاً در ساعات اولیه روز دوشنبه نتایج برای اکثر حوزه‌های انتخابیه، اگر نگوییم همه. آژانس های نظرسنجی – که عموما دقیق هستند – پیش بینی می کنند که چپ 184-198 کرسی، ائتلاف میانه رو ماکرون 160-169 و RN و متحدانش 135-143 کرسی به دست خواهند آورد.

یورو روز یکشنبه پس از اعلام پیش‌بینی‌های مربوط به رای‌گیری کاهش یافت.

آنیکا گوپتا، مدیر بخش اقتصاد کلان گفت: «ما باید یک مهلت کوتاه در بازار داشته باشیم… زیرا ما اکثریت RN افراطی را نمی بینیم، اما این احتمالاً منجر به یک بن بست سیاسی حداقل تا پاییز 2025 خواهد شد. پژوهش. در WisdomTree

گابریل عطال، نخست وزیر، روز دوشنبه استعفا می دهد اما تا زمانی که نیاز باشد در سمت سرپرستی باقی خواهد ماند.

سوال کلیدی این است که آیا ائتلاف چپ متحد خواهد ماند و در مورد اینکه چه مسیری را در پیش بگیرد، توافق خواهد کرد؟

ملانشون، رهبر حزب چپ تندرو فرانسه بدون تحقیر (LFI)، ائتلاف گسترده ای از احزاب مختلف را رد کرده است.

رافائل گلوکسمن از حزب سوسیالیست از شرکای اتحاد خود خواست که مانند “بزرگسالان” عمل کنند.

وی گفت: ما جلوتر هستیم، اما در یک مجلس تقسیم شده هستیم. ما نیاز به گفتگو، بحث و گفتگو داریم.»

قانون اساسی مکرون را موظف نمی کند که از گروه چپ بخواهد دولت تشکیل دهد، اگرچه این یک حرکت معمولی است زیرا این گروه بزرگترین گروه در پارلمان است.

اطرافیان ماکرون هیچ نشانه ای از حرکت بعدی او ارائه نکردند.

وی افزود: سوالی که امشب و روزهای آینده باید از خود بپرسیم این است که کدام ائتلاف قادر است 289 کرسی برای حکومت به دست آورد؟ یکی از نزدیکان وی در این باره به رویترز گفت.

برخی از اعضای ائتلاف او، از جمله ادوارد فیلیپ، نخست وزیر سابق، یک اتحاد فراحزبی گسترده را در نظر داشتند، اما گفتند که این اتحاد نمی تواند شامل چپ افراطی فرانسه بدون فروتنی باشد.

برای RN، نتیجه بسیار متفاوت از هفته‌هایی بود که نظرسنجی‌ها به طور مداوم پیش‌بینی می‌کردند که او به راحتی برنده خواهد شد.

اتحادهای جناح چپ و میانه رو پس از اولین دور رأی گیری هفته گذشته با یکدیگر همکاری کردند و بسیاری از نامزدها را از رقابت سه جانبه برای ایجاد یک رأی متحد ضد PH خارج کردند.

جردن باردلا، رهبر RN، در اولین واکنش خود، همکاری بین نیروها علیه RN را “اتحادی شرم آور” خواند که به گفته او فرانسه را فلج خواهد کرد.

لوپن، که نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری 2027 خواهد بود، با این حال گفت که رای روز یکشنبه، که در آن RN در مقایسه با انتخابات قبلی به دستاوردهای قابل توجهی دست یافت، بذرهای آینده را کاشت.

او گفت: “پیروزی ما فقط به تاخیر افتاد.”

رای دهندگان ماکرون و ائتلاف حاکم او را به خاطر بحران هزینه های زندگی و رد خدمات عمومی و همچنین مهاجرت و امنیت مجازات کرده اند.

لوپن و حزبش از این نارضایتی ها با گسترش جذابیت خود فراتر از سنگرهای سنتی خود در امتداد سواحل مدیترانه و در کمربند زنگار شمال کشور بهره بردند، اما برای کسب قدرت کافی نبود.دیدگاهتان را بنویسید