نامه نیکی آسیا از سردبیر: نقطه عطف برابری ازدواج در تایلند


درود از هنگ کنگ، جایی که دیشب در مراسم اهدای جوایز سالانه به میزبانی انجمن ناشران آسیایی شرکت کردم. مجموعه ما «عصر هیدروپلیتیک آسیا» برنده جایزه گزارش توضیحی برای برتری تحریریه شد. ما بسیار خوشحالیم که برای دومین سال متوالی جایزه اصلی رده جهانی را کسب کردیم، جایی که رسانه های بزرگ بین المللی در این مسابقه شرکت کردند.

نگاهی به فهرست داستان های برنده، من را به یاد تنوع عظیم منطقه و طیف وسیعی از چالش های پیش روی آن انداخت. بسیاری از مردم در مورد بادهای معکوس پیش روی صنعت رسانه در آسیا – به ویژه اینجا در هنگ کنگ – صحبت می کنند، اما دیدن این همه روزنامه نگار که سخت تر از همیشه در منطقه کار می کنند، دلگرم کننده است.

داستان بزرگ ما در این هفته درباره یکی از آن موضوعاتی است که تقریباً هیچ پوششی ندارد: حقوق دگرباشان جنسی. روز سه شنبه، تایلند که نسبتاً در منطقه آسه آن نسبت به LGBTQ مدارا کرده است، اولین کشور در جنوب شرقی آسیا شد که ازدواج همجنس گرایان را قانونی کرد.

این یک نقطه عطف مهم است، اما ما نمی‌توانیم آن را به عنوان نشانه‌ای تلقی کنیم که شرق همان پیشرفت ثابتی را دارد که غرب در درک مسائل LGBTQ دارد. این داستان که با همکاری خبرنگاران ما در سرتاسر منطقه نوشته شده است، نشان می‌دهد که با توجه به تنوع اجتماعی و مذهبی کشورهای آسیایی، این موضوع هنوز یک موضوع بسیار دشوار است.

در میان داستان های برنده جوایز، یکی از محبوب ترین موضوعات، رقابت شدید بین دو قدرت بزرگ چین و ایالات متحده بود. مدتی است که به خود این موضوع به طور گسترده پرداخته شده است، اما من فکر می کنم چیزهای بیشتری برای صحبت وجود دارد. ویژگی Business Spotlight این هفته در این مجله یک واقعیت دشوار را برجسته می کند: اتکای شدید ایالات متحده به هواپیماهای بدون سرنشین چینی.

صحبت از صنعت فناوری، تمرکز رو به رشد – و شاید بعید – بر روی جزیره روستایی ژاپنی تانگاشیما است. این جزیره که در 1000 کیلومتری جنوب غربی توکیو قرار دارد، به دلیل نقش کلیدی خود در برنامه فضایی ژاپن، مرکز پرتاب و تمرکز زیادی از امکانات فضایی شناخته شده است. اما با تعداد کمی استارتاپ، این مرکز پایگاه صنعتی گسترده تری ایجاد نکرده است. و با کاهش جمعیت، مانند بسیاری از جوامع کوچک دیگر در سراسر ژاپن، Tanegashima به دنبال احیا، جذب استارت آپ های فناوری، عشایر دیجیتال و کارگران مهاجر به امید توسعه صنایع در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی است.

داستانی جالب از مالزی در بخش زندگی و هنر این هفته مجله توجه من را به خود جلب کرد. این کشور از نظر قومیتی و فرهنگی یکی از متنوع ترین کشورهای آسیای جنوب شرقی است و فرهنگ های چینی، مالایی، هندی و دیگر کشورها را در خود جای داده است. بنابراین، نمی توان گفت که کدام غذا بهترین نماینده کشور است. ستون برگ های چای این هفته به بحث داغ پیرامون سوپ امضا می پردازد. تکنولوژی گوشه مخزن.

آخر هفته فوق العاده ای را برای شما آرزو می کنیم!

شین ناکایاما

سردبیر Nikkei Asia

برای خبرنامه هفتگی انتخاب سردبیر اینجا ثبت نام کنید.

من را در X (تویتر سابق) دنبال کنید @ShinNakayama_NAدیدگاهتان را بنویسید