انتخابات هند: مودی برای سومین بار به عنوان نخست وزیر در 9 ژوئن سوگند یاد می کند


این فایل وبلاگ اکنون بسته شده است.

دهلی نو/بنگالور — مقامات کمیسیون انتخابات در 4 ژوئن آرای به صندوق های ریخته شده در انتخابات عمومی شش هفته ای هند را که در 1 ژوئن به پایان رسید، شمارش کردند.

حزب حاکم بهاراتیا جاناتا به طور غیرمنتظره‌ای اکثریت مطلق خود را برای اولین بار از زمان به قدرت رسیدن یک دهه پیش از دست داد، اما نخست‌وزیر نارندرا مودی با حمایت شرکای خود برای سومین دوره ریاست جمهوری خود را به دست آورد.

تحلیلگران می گویند از دست دادن اکثریت می تواند به برنامه اصلاحات مودی آسیب برساند، زیرا او باید به جای به دست گرفتن مسئولیت، متحدان را به دست آورد.

آخرین به روز رسانی های ما را اینجا بخوانید. برای همه پوشش های ما، از صفحه انتخابات هند ما دیدن کنید.

چگونه BJP مودی اکثریت را در انتخابات هند از دست داد: 5 چیز که باید بدانید

شکست انتخاباتی مودی را از دستور کار خود برای تغییر منحرف نمی کند

کشورهای آسیایی به دنبال تقویت روابط با هند پس از انتخابات هستند

ائتلاف هند به رهبری مودی با اختلاف اندکی در انتخابات پیروز شد

در اینجا نحوه برگزاری انتخابات آمده است (زمان به وقت هند):

جمعه (7 ژوئن)

19:30 به گزارش خبرگزاری رویترز، نارندرا مودی، نخست وزیر هند می گوید که از سوی رئیس جمهور دروپادی مورمو برای تشکیل دولت دعوت شده است زیرا او قول داده است که ائتلاف 15 حزبی جدیدش برای وحدت آرا و موفقیت تلاش کند. دولت جدید قرار است عصر یکشنبه سوگند یاد کند و به مودی سومین دوره تاریخی متوالی نخست‌وزیری بدهد.

پنجشنبه (6 ژوئن)

ساعت 17:00 در انتخابات شش هفته‌ای هند، اکثر کارشناسان سیاسی پیروزی قاطع برای حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند را پیش‌بینی کردند.

هنگامی که نتایج بزرگترین انتخابات جهان در روز سه شنبه محاسبه شد، آنها در شوک بودند. حزب حاکم برای اولین بار از زمان به قدرت رسیدن یک دهه پیش اکثریت مطلق خود را از دست داد. BJP تنها 240 کرسی در مجلس 543 کرسی پارلمان به دست آورد که بیش از 30 کرسی کمتر از اکثریت دارد و آن را وادار به تکیه بر متحدان برای تشکیل دولت جدید کرد.

در اینجا پنج نکته در مورد نتایج غیرمنتظره انتخابات وجود دارد.

11:00 قبل از ظهر سهام هند در معاملات اولیه افزایش یافت، که منجر به افزایش در شرکت های دولتی شد، زیرا سرمایه گذاران برای نتایج شوکه کننده انتخابات آماده شدند که اکثریت حزب حاکم را کاهش داد. به گزارش رویترز، NSE Nifty 50 تا ساعت 10:31 صبح با 0.93 درصد افزایش به 22831 واحد رسید، در حالی که S&P BSE Sensex با 0.95 درصد رشد به 75088 واحد رسید.

اتحاد دموکراتیک ملی مودی، یک روز پس از به دست آوردن مجدد قدرت با اکثریت بسیار اندک، رسما او را به عنوان رهبر یک دولت ائتلافی جدید منصوب کرد.

چهارشنبه (5 ژوئن)

ساعت 21:30 نتایج انتخابات، که نشان‌دهنده پیروزی اندک ائتلاف مودی بود، سهام شرکت‌های متعلق به گوتام آدانی را وارد یک تجارت پرنوسان کرد و رهبر مخالفان را بر آن داشت که بگوید ثروت رهبر کشور و مشهورترین میلیاردر کشور “همبسته” است.

سهام گروه آدانی روز چهارشنبه با تایید مجدد حمایت شرکای ائتلاف حاکم مودی افزایش یافت. آدانی اینترپرایز و آدانی پاور 6 درصد و 0.5 درصد رشد کردند. بنادر و منطقه ویژه اقتصادی آدانی ۸ درصد و گاز آدانی توتال گاز و انرژی سبز آدانی ۳ و ۱۱ درصد رشد کردند.

21:10 جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده پیروزی مودی و ائتلاف دمکراتیک ملی را تبریک می گوید.

بایدن در پیامی در شبکه X گفت: «دوستی بین مردمان ما تنها زمانی افزایش می‌یابد که آینده‌ای مشترک با پتانسیل نامحدود باز کنیم».

ساعت 16:00 رقیب سرسخت هند، چین، بزرگترین شریک تجاری آن، علیرغم تیرگی روابط بر سر مسائل مرزی، پیروزی مودی را به مودی تبریک گفت که کمتر از یک لغزش پیش بینی شده بود. چین آماده همکاری با هند برای اقدام در راستای منافع اساسی دو کشور و دو ملت، حفظ منافع مشترک روابط خود، نگاه به آینده و توسعه روابط دوجانبه در مسیری سالم و با ثبات است. وزارت گفت. این را ما نینگ، دبیر مطبوعاتی این وزارتخانه در کنفرانس خبری دیگری در پکن اعلام کرد.

ساعت 14:50 پس از آنکه دو عضو اصلی اتحاد مودی – حزب تلوگو دسام و جناتا دال (ایالات متحده) – متعهد شدند که پس از یک پیروزی اندک به حمایت از تشکیل دولت جدید ادامه دهند، سهام هند 3 درصد جهش کرد.

ساعت 1:10 بعد از ظهر به گزارش شبکه های تلویزیونی محلی، مودی برای یک دوره جدید به عنوان نخست وزیر در 8 ژوئن سوگند یاد خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری انی، کابینه مودی روز چهارشنبه انحلال مجلس سفلی پارلمان را توصیه کرد.

12:00 بعد از ظهر سهام هند پس از پیروزی اندک برای اتحاد مودی، با نوسان شاخص Nifty بین سود و زیان در معاملات اولیه، نوسان دارند. به گزارش رویترز، سرمایه گذاران نگران هستند که BJP مودی مجبور شود برای تشکیل دولت به احزاب منطقه ای که وفاداری سیاسی آنها در طول سال ها در نوسان بوده است، تکیه کند و این نگرانی ها را در مورد سیاست های اقتصادی افزایش داده است.

11:30 صبح بر اساس نتایج رسمی کمیسیون انتخابات هند، BJP 240 کرسی به دست آورد که 63 کرسی کمتر از انتخابات سراسری گذشته است. BJP برای اولین بار در ده سال گذشته اکثریت مطلق خود را از دست داد. شمارش آرا در کانال های خبری محلی نشان داد که NDA تنها 292 کرسی به دست آورد.

سه شنبه (4 ژوئن)

طرفداران کنگره ملی هند (INC) در 4 ژوئن در خارج از مقر حزب در دهلی نو جشن گرفتند. (عکس از سوزو تاکاهاشی)

21:05 رسانه های محلی گزارش می دهند که بلوک مخالف “هند” ساعت 18 روز چهارشنبه جلسه ای برگزار می کند. پیش از این، راهول گاندی در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم گرفته‌اند به اپوزیسیون بروند، یا احتمال تشکیل دولت در هند، شاید با آوردن برخی از متحدان سابق که اکنون بخشی از NDA هستند، وجود دارد، گفت: “ما قصد داریم نشستی با شرکای خود در مورد اتحاد از هند برگزار کنید [which] من معتقدم که فردا این سوالات در آنجا مطرح و پاسخ داده خواهد شد.»

رئیس کنگره ملیکارجون خارگ گفت که آنها تنها پس از گفتگو با شرکای اتحاد خود و متحدان جدیدی که ممکن است به آنها بپیوندند می توانند در مورد ایجاد اکثریت صحبت کنند. “اگر من تمام استراتژی ها را در اینجا فاش کنم، مودی جی این کار را انجام خواهد داد [alerted]”

19:25 نارندرا مودی در ایکس پست کرد: «مردم برای سومین بار متوالی به NDA ایمان آوردند! این یک شاهکار تاریخی در تاریخ هند است.» رسانه های محلی گزارش می دهند که او ساعت 20:00 در تلویزیون ظاهر می شود

18:13 در یک کنفرانس مطبوعاتی که توسط حزب مخالف کنگره سازماندهی شد، رئیس جمهور مالیکارجون خارگ گفت: “کنگره و ائتلاف هند در انتخابات با چالش های زیادی مبارزه کردند، دولت موانع زیادی از جمله مسدود کردن حساب های بانکی ایجاد کرد. با وجود این مشکلات، مردم از ما حمایت کردند.»

وی افزود: مبارزه ما به مقصد مطلوب خود نرسیده است. [but] ما برای حفظ دموکراسی و قانون اساسی، مرز خود و مردم این کشور به مبارزه ادامه خواهیم داد. روزهای آینده مهم خواهند بود.”

راهول گاندی پس از آن سخنرانی کرد و گفت: “این انتخابات اتحاد هند و حزب کنگره نه تنها علیه یک حزب سیاسی بود، بلکه مبارزه با BJP، نهادها، ساختارهای حکومتی بود… این مبارزه علیه همه بود. همه این مؤسسات از مودی ربوده شدند.”، و [Home Minister] آمیت شاه. مبارزه برای حفظ قانون اساسی بود».

او ادامه داد: «وقتی حساب‌های بانکی ما را مسدود کردند، وزرای ارشد را زندانی کردند، مهمانی‌ها برپا کردند، فکر می‌کردم مردم هند برای حفظ قانون اساسی گرد هم می‌آیند. و من درست می‌گفتم.»

17:10 بر اساس گزارشی که در وب سایت کمیسیون انتخابات منتشر شده است، مودی در حوزه انتخابیه خود در بنارس در ایالت شمالی اوتار پرادش پیروز می شود.

طرفداران BJP در 4 ژوئن در خارج از مقر حزب در دهلی نو جشن می گیرند. (عکس از سوزو تاکاهاشی)

16:08 معیار Sensex با کاهش 5.7 درصدی بسته شد و از 7.2 درصد افت قبلی کمی بهبود یافت. شرکت تحقیقات مالی Emkay در بیانیه‌ای نوشت: «ما شاهد بازگشت نارندرا مودی به سمت نخست‌وزیر هستیم، اما تحت شرایط تغییر یافته». بعید است که جهت کلی اقتصاد تغییر کند، اگرچه اصلاحات بازار عامل و خصوصی سازی مطرح نیست. هند اکنون به دلیل درک ریسک بالاتر احتمالاً کاهش می یابد.

15:49 به گفته کمیسیون انتخابات، اسمریتی ایرانی، وزیر توسعه زنان و کودکان، با بیش از 100,000 رای در حوزه انتخابیه آمتی در ایالت اوتار پرادش در شمال هند، از کیشوری لال کهنه کار کنگره عقب است. ایرانی با شکست راهول گاندی در آمتی، که از خانواده گاندی و پایگاه کنگره محسوب می‌شود، سر و صدای زیادی در انتخابات ۲۰۱۹ ایجاد کرد.

ساعت 12:50 بعد از ظهر روندهای اولیه نشان می دهد که ائتلاف دمکراتیک ملی به رهبری BJP به راحتی امتیاز اکثریت 272 کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت را از بین خواهد برد، اما از میزان پیش بینی شده توسط نظرسنجی های خروج فاصله دارد. به گزارش کانال خبری خصوصی محلی NDTV، از ساعت 12:45 بعد از ظهر، NDA با 290 کرسی پیشتاز رقابت است، در حالی که بلوک مخالف هند با 234 کرسی برنده است.

مردم یک برنامه تلویزیونی انتخاباتی را در یک مرکز شمارش در دهلی نو در 4 ژوئن تماشا می کنند. (عکس از سوزو تاکاهاشی)

ساعت 12:40 بعد از ظهر بازار سهام هند بیشتر سقوط کرد و معیار Sensex 7.26 درصد سقوط کرد و به پایین ترین سطح خود در حدود شش ماه گذشته رسید. این فروش شدید ناشی از این نگرانی بود که BJP حاکم ممکن است مجبور شود برای غلبه بر اکثریت به متحدان خود تکیه کند، که به نوبه خود می تواند توانایی دولت برای پیشبرد اصلاحات را کاهش دهد.

10:37 صبح یکی از مقامات BJP گفت بعید به نظر می رسد که ائتلاف دمکراتیک ملی به رهبری حزب به هدف 400 کرسی که اغلب توسط مودی در طول مبارزات انتخاباتی تبلیغ می شد دست یابد. نالین کهلی گفت: “این یک ارزیابی منصفانه است که بگوییم مطمئناً 400 دور از دسترس است، اما باید تا دور ششم و هفتم شمارش صبر کنیم.” “BJP و متحدانش دولت را تشکیل خواهند داد، این بسیار واضح است. ما به عنوان هر حزبی حق داریم بگوییم این هدف ماست، چرا لیست آرزوها نداریم؟»

ساعت 9:40 صبح شاخص سهام معیار هند، Sensex، پس از اینکه روندهای اولیه نشان داد در حالی که BJP و متحدانش پیشتاز بودند، اپوزیسیون نیز چندان عقب نمانده، 3.0 درصد سقوط کرد.

Sensex در روز دوشنبه 3.4 درصد رشد کرد و بر اساس نظرسنجی‌های خروجی که پیش‌بینی می‌کرد یک پیروزی راحت برای دولت فعلی باشد، که میلیاردها دلار در هزینه‌های زیرساختی و یارانه‌ها برای تبدیل هند به یک مرکز تولیدی هزینه کرده است. سرمایه‌گذاران در روز سه‌شنبه پس از افزایش روز قبل، در حالی که مخالفان درگیر مبارزه شدیدی بودند، سود خود را ثبت کردند.

یک روزنامه نگار تلویزیونی از مقر BJP در دهلی نو در 4 ژوئن گزارش می دهد، درحالی که کارگران صبحانه را برای هواداران حزب آماده می کنند. (عکس از سوزو تاکاهاشی)

سانجو ورما، سخنگوی ارشد BJP، گفت: “ما بسیار جلوتر هستیم – از جنوب شاهد افزایش شکاف بین NDA (اتحاد ملی دمکراتیک) و حزب دیگر خواهید بود، BJP از مرز مهم 400 کرسی عبور خواهد کرد.” اما یکی از سخنگویان حزب مخالف کنگره، شاما محمد، گفت: “اینها روندهای اولیه هستند – ما هنوز معتقدیم که پیروز خواهیم شد و شما آن را حوالی ظهر خواهید دید.”

8:56 صبح خبرنگاران رسانه های محلی حدود ساعت 7:30 صبح در خارج از مقر BJP در مرکز دهلی نو تجمع کردند. بلافاصله پس از شروع شمارش آرا، کانال های تلویزیونی شروع به انتشار روندها کردند که همه نشان می داد که BJP و اتحاد آن، همانطور که پیش بینی می شد، پیشتاز بودند. طبق نظرسنجی های خروجی

08:00 کمیسیون انتخابات هند شمارش آرا را در صدها مرکز رأی گیری در هر یک از 36 ایالت و قلمرو اتحادیه آغاز کرده است. اکثر رای دهندگان رای خود را با استفاده از دستگاه های رای گیری الکترونیکی به صندوق انداختند که به آنها اجازه می داد دکمه ای را در کنار نام نامزد و نماد حزب فشار دهند. در مراکز شمارش، مقامات دکمه “نتایج” را فشار می دهند تا تعداد کل آرای هر نامزد را مشاهده کنند.

بنای یادبود دروازه هند در دهلی نو در صبح روز 4 ژوئن در حالی که ملت در انتظار نتایج انتخابات بودند. (عکس از سوزو تاکاهاشی)

کمیسیون انتخابات روز دوشنبه اعلام کرد که 642 میلیون از 968 میلیون رای دهنده ثبت نام شده رای خود را به صندوق انداخته اند. تعداد اولیه بیشتر از سال 2019 بود، اما مشارکت حدود 1 درصد کمتر از 67.4 درصد پنج سال پیش بود.

تا ظهر باید روندها نمایان شود و بعد از ظهر مشخص می شود که چه کسی دولت بعدی را تشکیل می دهد.دیدگاهتان را بنویسید